dr inż. arch. Bartłomiej Homiński

dr inż. arch. Bartłomiej Homiński

Urodził się w Krakowie, gdzie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Jednolite studia magisterskie ukończył w 2004 roku broniąc pracy dyplomowej pt. Zagospodarowanie kwartału Carré de l’ancien Hôtel des Monnaies i placu Parvis de Saint Gilles w Brukseli, opracowanej w zespole z Michałem Jezierskim pod kierunkiem prof. Andrzeja Wyżykowskiego i dr Małgorzaty Mizi. Praca ta została uhonorowana II nagrodą w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu Schindler Global Award (2004). Studiował również na Fachhochschule Hildesheim w Niemczech (2002) oraz University of Tennessee w Knoxville, TN w Stanach Zjednoczonych (2003). W 2005 rozpoczął pracę w Instytucie Projektowania Urbanistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Tamże w 2011 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Wpływ współczesnych przemian cywilizacyjnych na nową rolę bibliotek w strukturze miasta (promotor: dr hab. inż. arch. Anna Palej, prof. PK). Od 2012 roku jest zatrudniony na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego.

W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się architektura bibliotek cywilizacji informacyjnej, affordable housing, społeczna i oddolna zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna zabudowa atrialna, projektowanie urbanistyczne i zagadnienia transportu w urbanistyce. Był wykonawcą projektu badawczego promotorskiego pt. Wpływ współczesnych przemian cywilizacyjnych na nową rolę bibliotek w strukturze miasta, finansowanego grantem ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2010-2011) oraz współautorem badania i raportu końcowego pt. Biblioteka Kraków. Rozwój sieci miejskich bibliotek publicznych, projekt badawczo-konsultacyjny zrealizowanego na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie – zespół autorski w składzie: Jacek Gądecki, Bartłomiej Homiński, Wit Hubert, Piotr Knaś, Wojciech Kowalik, Anna Miodyńska, Weronika Stępniak, Miłosz Ukleja, Sebastian Wacięga, Magdalena Zdrodowska (2016).

Jest autorem i współautorem blisko 30 publikacji, (w tym 7 jako współautor) opublikowanych w czasopismach naukowych i monografiach, krajowych i zagranicznych. Pełna lista publikacji dostępna w Bibliografi Publikacji Pracowników PK http://suw.biblos.pk.edu.pl/userHomepage&uId=3292&rel=BPP-author oraz w ORCID https://orcid.org/0000-0002-3509-2078 .

Był uczestnikiem wielu konferencji naukowych, m.in. Conference on Engineering & Architecture Design Education, Gdańsk (2020), 5th International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts SGEM, Albena, Bułgaria (2018), World Multidisciplinary Civil Engineering-Architecture-Urban Planning Symposium WMCAUS, Praga, Czechy (2018), XIV Ogólnopolskiego Forum Wojskowych Bibliotek i Ośrodków Informacji Naukowej, Wrocław (2018), Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki, Olsztyn (2017) oraz 11 th International Congress Virtual Cities and Territories (CTV) Back to the sense of the City, Kraków (2016).

Prowadził w języku polskim i angielskim zajęcia dydaktyczne na studiach I i II stopnia, w tym m.in. projektowanie architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, seminaria i wykłady z Komunikacji miejskiej, Urban Design Studio, cykl wyjazdów studialnych po miastach Polski i Europy Środkowej dla studentów programu Tennessee, prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie, a także konsultacje dyplomowe z zakresu komunikacji. Był promotorem i współpromotorem 19 prac dyplomowych inżynierskich oraz 20 prac dyplomowych magisterskich, w tym dwóch nagrodzonych. W 2019 roku był zaproszonym krytykiem sesji obron w College of Architecture & Design, University of Tennessee, Knoxville, TN w Stanach Zjednoczonych.

Pracował w biurach projektowych w Chicago i w Krakowie. W ramach własnej praktyki projektowej 9780 Architekci uzyskał szereg nagród i wyróżnień: wyróżnienie w konkursie Gminy Miejskiej Kraków i SARP Kraków na opracowanie koncepcji klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22 w Krakowie (2017), wyróżnienie równorzędne w konkursie SARP Opole na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszarów poprzemysłowych przestrzeni „Śródmieście VIa” w Opolu (2015), I nagrodę w konkursie Gminy Miasta Jaworzna na przekształcenie placu dworcowego Jaworzno-Szczakowa w Miejskie Centrum Integracji Transportu (2014), I nagrodę w konkursie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na rewaloryzację i adaptację na cele biurowe willi z lat 30. XX w. w Gliwicach (2013), wyróżnienie w konkursie SARP i Instytutu Książki na gminną bibliotekę publiczną (2012) oraz nominację w międzynarodowym konkursie RIAI na Bibliotekę XXI wieku w Cork w Irlandii (2005). Ponadto w zespole IPU PK uzyskał II wyróżnienie w konkursie SARP Kraków na zagospodarowanie funkcjonalno-przestrzenne ronda Mogilskiego wraz z jego otoczeniem w Krakowie (2007).

Najważniejsze projekty i realizacje obejmują (wszystkie w zespole 9780 Architekci, chyba że oznaczono inaczej): Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie (współpraca autorska, konsultacja technologii biblioteki, w zespole biura Artur Jasiński i Wspólnicy), hotel Hampton by Hilton w Swarzędzu (w realizacji), hotel Hilton Garden Inn przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie, zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Świemirowskiej w Sopocie, zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych Śródmieście VIa w Opolu, bibliotekę publiczną SCK w Mielcu, koncepcję placu dworcowego w Jaworznie-Szczakowej, koncepcję rewitalizacji ulicy Zamkowej w Łańcucie, pracownię w Beskidzie Niskim (zrealizowana), zespół zabudowy mieszkaniowej TBS z przedszkolem i domem opieki na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu, bibliotekę publiczną w Michałowicach, zagospodarowanie placu Narutowicza w Warszawie, taras dachowy z zadaszeniem na hotelu Sheraton w Krakowie (zrealizowany), zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Bulwarowej w Krakowie (zrealizowany) oraz Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków (zrealizowane na podstawie koncepcji NC Architekci i 9780 Architekci).

W latach 2012-2016 oraz 2016-2020 był członkiem Rektorskiej Komisji ds. Inwestycji i Remontów oraz pełnił funkcję Pełnomocnika Dziekana WA ds. Inwestycji i Remontów. Był członkiem Doraźnej Wydziałowej Komisji ds. Akredytacji RIBA (2016-2017), członkiem Rady Młodych WA (2016-2020) oraz Rady Wydziału (z wyboru, 2016-2019). Jest współzałożycielem i członkiem Krakowskiego Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto (od 2009) oraz członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów (od 2012).

Uzyskał Nagrodę Rektora indywidualną I stopnia za osiągnięcia naukowe (2012), Nagrodę Rektora zespołową za osiągnięcia organizacyjne (2018). Został odznaczony Medalem Brązowy za Długoletnią Służbę (2018).