Urban Composition of Resilient City

XVI

MIĘDZYNARODOWA  KONFERENCJA NAUKOWA

ORGANIZATORZY:

KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

SEKCJA URBANISTYKI KOMITETU ARCHITEKTURY I URBANISTYKI

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

WORLD INSTITUTE FOR ENGINEERING AND TECHNOLOGY EDUCATION

ISUF POLAND INTERNATIONAL SEMINAR ON URBAN FORM. POLISH NETWORK

URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY

URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY

Komunikat 1

Komunikat 2

Formularz zgłoszeniowy

Ogólne zasady


KONFERENCJA 25.03.2021 – link do wydarzenia

Topic: Urban Composition of Resilient City – Student / PhD Candidate Session

Time: Mar 25, 2021 14:00 Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna

https://us02web.zoom.us/j/86067872872?pwd=enRQZktTSE9EM040SENOSXBpWXdKUT09

Meeting ID: 860 6787 2872

Passcode: 122448

KONFERENCJA 26.03.2021 – link do wydarzenia

Topic: Urban Composition of Resilient City

Time: Mar 26, 2021 09:30 Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna

https://us02web.zoom.us/j/86517972981?pwd=OXlRS2ovQmhjaURGeFJVVTZDSUk5dz09

Meeting ID: 865 1797 2981

Passcode: 244812

KOMUNIKAT I

Miasto jest naturalnym środowiskiem życia współczesnego człowieka – z tym przekonaniem rozpoczęliśmy w 2004 roku cykl międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych miastu:

 CITY WITHIN THE CITYKraków 14-15.05.2004
 PUBLIC SPACE OF CONTEMPORARY CITYKraków 17-18.11.2005     
 LIVING IN THE CITYKraków 25-26.05.2007 
 THE HEART OF THE CITYKraków 26-27.10.2008
 PUBLIC SPACE IN THE HOUSING ENVIRONMENT WITHIN THE CITYKraków 08-09.10.2010
 FUTURE OF THE CITY – CITY OF THE FUTUREKraków 20-21.04.2012
 FUTURE OF THE CITIES – CITIES OF THE FUTURE                             Kraków 23-24.05.2014
 11 CTV BACK TO THE SENSE OF THE CITYKraków 06-08.07.2016

(Kongres CTV zorganizowany w 2016 r. był wspólnie przez Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Center of Land Policy & Valuation ETSAB Universitat Politecnica de Catalunya w Barcelonie) 

            Zbliża się kolejna międzynarodowa konferencja poświęcona problemom współczesnego miasta, organizowana zgodnie z wieloletnią tradycją przez kadrę akademicką i naukową, wywodzącą się z dawnego Instytutu Projektowania Urbanistycznego, tworzącą obecnie Katedrę Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich. Konferencja pod nazwą URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY planowana jest w dniach 25-26 marca 2021 roku, jako wydarzenie on-line. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w tej Konferencji wszystkich zainteresowanych problematyką współczesnego miasta.

            Chcemy kontynuować tę naukową refleksję. Nieco ponad cztery lata, jakie minęły od poprzedniego spotkania to z pewnością krótki czas, gdy rozważa się wizje przyszłości. A jednak był to okres, w którym spotęgowała się ilość pytań o przyszłość nie tylko miast ale i szerzej – budowanego przez nas świata, a dyskusja nad sensem procesów globalizacyjnych nabrała dynamiki. Jasno mówimy o perspektywie kryzysu. 

Współczesne utopijne wizje miast przyszłości i zasad kształtowania miejskiego środowiska życia są próbą odpowiedzi na taką właśnie sytuację kryzysu.  Rozwój cywilizacyjny odbywa się wobec dynamicznych przeobrażeń środowiska, w którym żyjemy – zmiany klimatyczne, podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach, wyczerpywanie się zasobów naturalnych surowców energetycznych, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii i systemów produkcji i dystrybucji żywności dla przyszłych mieszkańców miast. Niebywały rozrost miast obrazują dane – w 2007 roku liczba ludności miast przekroczyła 50% globalnej populacji, tj. 3,3 mld, w 2020 roku liczba ludności osiągnęła niemal 8,0 mld, a prognozy przewidują, że do 2030 roku liczba ludności miast osiągnie 5 mld, a w 2050 – z  9,0 mld globalnej liczby ludności 70% – czyli 6,3 mld będzie zamieszkiwało w miastach. Z końcem 21 wieku Błękitną Planetę będzie zamieszkiwało 11,0 mld mieszkańców.

W jakim stopniu wizje mają już dzisiaj wpływ na kształtowanie miast i jakie mogą mieć w najbliższej przewidywalnej przyszłości? I czy myślenie o przyszłości to jedynie wymiar wizji możliwej szczęśliwości, czy także pytanie o to jak rozwiązywać istniejące konflikty w długofalowej perspektywie?

 MIASTO ODPORNE – RESILIENT CITY

          Jak współczesne miasta mają sobie radzić z problemami, takimi jak gwałtowny wzrost populacji miejskich, zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, pogarszający się lawinowo stan środowiska poprzez zanieczyszczenie powietrza i wód, przyrost odpadów, problemy gospodarcze, epidemie czy też niepokoje społeczne?

          Koncepcja rezyliencji miasta, wywodząca się z 70-tych lat XX wieku zwraca uwagę na konieczność traktowania miasta jako spójnego systemu, w którym wszyscy interesariusze – lokalne władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy są skłonni do współdziałania dla mądrego zarządzania miastem, zapewniającego nie tylko optymalne warunki dla zrównoważonego rozwoju, ale też zdolność do radzenia sobie z różnorodnymi kryzysami współczesnej cywilizacji.

           Jaki wpływ na fizyczną formę miasta i zasady przestrzennego rozwoju miejskich struktur ma ta idea?

Jako główne tematy do dyskusji w ramach rozważań nad miastem odpornym chcielibyśmy zaproponować następujące zagadnienia:

  • Rola kompozycji urbanistycznej w kreacji miast na przestrzeni dziejów
  • Czytelność układów urbanistycznych jako nośnik ponadczasowego porządku struktur miejskich
  • Kompozycja, a morfologia urbanistyczna
  • Odbudowa miast zniszczonych
  • Rola skomponowanych sekwencji wnętrz urbanistycznych w przeciwdziałaniu katastrofom naturalnym i spowodowanym przez człowieka
  • Zrównoważony rozwój miast i metropolii – czy kompozycja urbanistyczna jest wciąż potrzebna?
  • Odporność urbanistyczna i jej związki z kontynuacją i komplementarnością przestrzeni publicznych
  • Miasta dostępne piechotą- miasta odporne?
  • Odporne policentryczne metropolie
  • Miasto i metropolia „smart” – czy także „resilient”
  • Zintegrowane projektowanie urbanistyczne
  • Kształtowanie kompozycji urbanistycznej- instrumenty prawne i polityki miejskie
  • Edukacja urbanistyczna i planistyczna

 XVI Międzynarodowa  Konferencja Naukowa URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY w szczególny sposób poświęcona będzie Panu Profesorowi Jackowi Gyurkovichowi – architektowi i urbaniście, wychowawcy wielu pokoleń architektów twórców i naukowców, człowiekowi o ogromnej pasji twórczej i znaczącym dorobku realizacyjnym – z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej i naukowej.  

Pan Profesor jest współtwórcą dzisiejszej pozycji Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej, członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, byłym dyrektorem Instytutu Projektowania Urbanistycznego i wieloletnim Kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej, a także Dziekanem Wydziału Architektury w kadencjach 2012-2016 oraz 2016-2020, twórcą szeregu dzieł architektury sakralnej. Jest naszym Nauczycielem i Mistrzem.

W roku 2021 rozpoczynamy także czwarte ćwierćwiecze istnienia Politechniki Krakowskiej i Wydziału Architektury – kształcących kadry dla lokalnej i globalnej gospodarki. XVI Międzynarodowa  Konferencja Naukowa organizowana przez Katedrę Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich jest symbolicznie dedykowana Jubilatowi i Jego Uczelni. Chcemy wspólnie z Państwem potwierdzić, że nadal, razem poszukujemy prawdy i dla dobra kolejnych pokoleń dbamy o rozwój powierzonej nam dyscypliny wiedzy – Architektury i Urbanistyki.

Kinga Racoń-Leja
Mateusz Gyurkovich
Anna Agata Kantarek
  
Kuratorzy Konferencji                                                                  Przewodnicząca Sekcji Urbanistyki KAiU PAN