dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł

dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł

Damian Poklewski-Koziełł urodził się w 1978 roku. W 1997 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, a następnie podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, które ukończył w listopadzie 2003 roku dyplomem dotyczącym projektu kościoła katolickiego pod wezwaniem Chrystusa Króla, wykonanym pod kierunkiem prof. J. Krzysztofa Lenartowicza.

Od czasu ukończenia studiów nieprzerwanie do dnia dzisiejszego jest związany z praktyczną stroną wykonywania zawodu architekta, pracując najpierw jako asystent projektanta w biurach w Warszawie i w Krakowie ( najdłużej: od 2004 – 2008 roku w B2 Studio Spółka z o.o. Spółka Komandytowa ), a od 2009 roku już jako współwłaściciel biura projektowego. W 2011 roku uzyskał uprawnienia budowlane i został członkiem Małopolskiej Izby Architektów. Uczestniczył, zarówno jako członek zespołu, jak i jako główny projektant w kilkudziesięciu projektach architektoniczno-urbanistycznych o różnej skali i przeznaczeniu, z których wiele zrealizowano (w tym nowoczesne obiekty małpiarni, pawilonu wielkich kotów i żyrafiarni w krakowskim ZOO). Laureat licznych nagród w konkursach architektonicznych krajowych i zagranicznych. Zdobywca II Nagrody oraz Wyróżnienia w międzynarodowych konkursach dla młodych architektów organizowanych przez Young Architects Competitions a ocenianych przez jury składające się z renomowanych architektów z całego świata (Mario Cucinellę, Eduardo Souto de Mourę, Petera Eisenmana czy Tatianę Bilbao, i in. – za projekty biblioteki dziecięcej inspirowanej opowieścią o Pionokio w Collodi we Włoszech i kaplicy w miejscowości Rukomo w Rwandzie, odpowiednio w 2017 i 2019 roku.

W 2013 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W październiku 2017 roku został zatrudniony w Zakładzie Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych, w Instytucie Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego. Od czerwca 2020 roku  zatrudniony na stanowisku adiunkta.

W swojej pracy dydaktycznej prowadził grupy studenckie podczas zajęć z przedmiotów projektowych na 2 i 3 roku studiów I stopnia oraz na 1 roku studiów 2 stopnia, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uczestniczył aktywnie w badaniach prowadzonych przez Instytut oraz w międzynarodowych warsztatach projektowych. Były to m. in. zorganizowane przez Panią Prof. Annę Frantę Warsztaty Mistrzowskie: „Zakrzówek- Inner City Edge” z prof. Ado Franchini z Politecnico di Milano w 2013 roku, oraz „Cracow City Center Railway Node” z prof. Ameen Farooq z Kennesaw State University w Atlancie w Stanach Zjednoczonych.

W jego dorobku naukowym znajduje się 12 pozycji, w tym 2 opublikowane w czasopismach punktowanych z listy „B” MNiSW, 1 – będąca publikacją współautorską, wspólna z prof. dr hab. inż. arch. Mateuszem Gyurkovichem oraz  prof. Carlosem Marmolejo Duarte z Politechniki Katalońskiej w Barcelonie – indeksowana w bazie Scopus, a 8 to rozdziały w monografiach wieloautorskich. Większość z nich dotyczy problematyki zbliżonej do tej podjętej w dysertacji doktorskiej, która związana jest z kształtowaniem przyjaznych dla ludzi miast.

W latach 2016-2017 Damian Poklewski-Koziełł był członkiem kierowanego przez prof. dr hab. inż. arch. Mateuszem Gyurkovicha w ramach Laboratorium Projektowania Metropolitalnego COMPAS IATI oraz IPU WA PK, interdyscyplinarnego zespołu badawczego, który na zlecenie Biura Planowania Przestrzennego UM Krakowa opracowywał dwuetapowy projekt badawczy pt. „Model Przestrzennej Struktury Krakowa – Perspektywa Planistyczna”.