dr inż. arch. Dorota Wantuch-Matla

dr inż. arch. Dorota Wantuch-Matla

Urodzona w Krakowie, gdzie uczęszczała do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1998-2003) oraz kierunku Master in Interior Architecture na Griffith College Dublin – ukończonego z wyróżnieniem (2005-2006). Jej praca dyplomowa wieńcząca studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pt. „Teatr awangardowy w Münster”, wykonana została pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Wojciecha Bulińskiego oraz prof. Dipl.-lng. Herberta  Bühlera. W 2013 roku w macierzystym Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroniła dysertację doktorską pt.  „Przeobrażenia i wielopostaciowość współczesnych przestrzeni publicznych” pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Wojciecha Kosińskiego. Recenzentami pracy byli: dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska oraz prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski.

W czasie studiów odbyła staże projektowe w pracowniach architektonicznych, takich jak m.in.: IMB Asymetria czy Valode & Pistre Architectes. Po studiach na Wydziale Architektury w okresie 2003-2013 zdobyła doświadczenie zawodowe w Polsce i za granicą (w tym ok. 6-letnie doświadczenie na stanowisku architekta w irlandzkich biurach architektonicznych tj. m.in.: Darmody Architects i RKD Architects. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z ówczesnym Instytutem Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (UP), którą nadal kontynuuje prowadząc wykłady i ćwiczenia na kierunkach gospodarka przestrzenna oraz geodezja i kartografia. W miarę możliwości czasowych, od lat jako „wolny strzelec” współpracuje okresowo nad projektami z zakresu architektury i wnętrz z zaprzyjaźnionymi pracowniami architektonicznymi. Jej dotychczasowe doświadczenie projektowe dotyczy szerokiego spektrum projektów koncepcyjnych, budowlanych i wykonawczych dla obiektów mieszkaniowych jedno- i wielorodzinnych, komercyjno-usługowych, sportowych, użyteczności publicznej oraz opieki zdrowotnej, a także wnętrz.

W latach 2013-15 zyskała również dodatkowe doświadczenie w roli redaktorki prowadzącej w ogólnopolskim czasopiśmie Architektura & Biznes (lata 2013-2015). W 2015 roku została laureatką grantu Ministerstwa Kultury „Młoda Polska”. Jej zainteresowania naukowe są związane przede wszystkim z szeroko rozumianym zagadnieniem przeobrażeń współczesnych przestrzeni publicznych w miastach i poza nimi. W zakresie jej zainteresowań badawczych i praktycznych znajduje się także idea powszechnej edukacji architektonicznej, którą stara się zgłębiać w środowisku krajowym i międzynarodowym, a także popularyzować na gruncie polskim. Od 2019 roku jest członkinią eksperckiego Zespołu ds. powszechnej edukacji architektonicznej przy obecnym Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, a od 2021 roku kierowniczką ogólnopolskich, międzyinstytucjonalnych studiów podyplomowych „ARCHI:KULTURA – edukator architektoniczny”, realizowanych w strukturze Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, współtworzonych pod egidą Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz w ścisłej współpracy z wydziałami architektury z politechnik: krakowskiej i gdańskiej.

Jej dorobek naukowy stale się rozwija i poza pracą doktorską, obejmuje 25 publikacji naukowych w tym m.in.:  2 monografie współautorskie i książkę autorską opublikowaną dzięki grantowi „Młoda Polska”. Spośród wszystkich artykułów 5 opublikowano w czasopismach, znajdujących się na liście Web od Science i/lub Scopus. Jest ponadto autorką kilkudziesięciu tekstów (artykułów, recenzji książek itp.) popularyzatorskich w czasopismach takich jak m.in.: Architektura & Biznes, Archiwolta, Zawód: Architekt itp. Od 2015 roku bierze czynny udział w licznych konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych. Jej aktywność naukowa obejmuje również dwuletnie kierownictwo w interdyscyplinarnym instytutowym projekcie w ramach badań statutowych Instytutu Geografii UP, pt.:  „Zastosowanie metod geoekologicznych w badaniach struktury przestrzeni miejskiej Krakowa” (lata 2020-2022). Posiada liczne doświadczenia zarówno w aspekcie opracowywania, jak też realizacji dydaktycznych projektów finansowanych z funduszy krajowych i europejskich (m.in.: NCBiR, NAWA SPINAKER, VISEGRAD FUND, CREA WE CARE). Prowadziła także wykłady gościnne na innych uczelniach, w tym także w ramach tzw. Unii Uczelni na Rzecz Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią.

Mama dzieciom, wielbicielka psów i swojego kota. Amatorka tenisa ziemnego, rekreacyjnej jazdy na wrotkach, ciekawych książek, hatha yogi i dryfu miejskiego.