dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc

dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc

Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz studia podyplomowe na kierunku Grafika Komputerowa na Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 2005 roku zatrudniona na Wydziale Architektury PK, od 2012 roku na stanowisku adiunkta naukowo-badawczego. W 2011 roku obroniła doktorat pod promotorstwem prof. dr hab. inż. arch. D. Kozłowskiego (dysertacja dr pt. „Architektura miasta idealnego” została uhonorowana z wyróżnieniem Rady Wydziału Architektury PK).

Autor i współautor ponad 40 artykułów w czasopismach i rozdziałów w monografiach naukowych oraz wydawnictwach pokonferencyjnych, członek zespołów redakcyjnych książek naukowych, uczestniczka konferencji i seminariów naukowych. Współautor monografii pt. Śladami architektury, wraz z M. Skaza, M. Twardowski. Od 2017 redaktor tematyczny działu Architektura czasopisma naukowego PUA. Otrzymała stypendium CEEPUS, Honorową Odznakę Politechniki Krakowskiej, srebrną i brązową odznakę SARP, międzywydziałowe stypendium naukowe dla młodych doktorów w ramach projektu EFS UE „Politechnika XXI w.”

Uprawniony projektant, członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Autor, współautor i członek zespołu przy kilkudziesięciu realizacjach i projektach architektonicznych, głównie z zakresu architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej. Członek zespołu kilkunastu projektów konkursowych, w tym nagrodzonych i wyróżnionych.

Prowadzi i prowadziła zajęcia w języku polskim i angielskim. Promotor i promotor pomocniczy dyplomów inżynierskich i magisterskich. Opiekun i tutor międzynarodowej Szkoły Letniej WA PK „Architecture as Experience 2019”, sekretarz w konkursach SARP i studenckich, sekretarz konferencji Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019, w latach 2005-11 członek biura konferencji Międzynarodowej Konferencji Naukowej IPA Definiowanie przestrzeni architektonicznej.

Członek SARP Oddział Kraków, Towarzystwa Urbanistów Polskich, sekcji Planowania Zrównoważonego i Ochrony Środowiska Komisji Urbanistyki i Architektury PAN. Autor i współautor artykułów popularnonaukowych, popularyzator nauki.

Zainteresowania naukowe: narracja architektury i urbanistyki współczesnej, miasto idealne i utopie w architekturze, doświadczanie miejskiej przestrzeni publicznej i socjologia miasta.

Profil ORCID

Web of Science ResearcherID

Profil Scopus