dr inż. arch. Filip Suchoń

dr inż. arch. Filip Suchoń

Urodził się w Krakowie, gdzie ukończył V LO im. Augusta Witkowskiego. W grudniu 1999 r. ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka, uzyskując dyplom WA PK z akredytacją RIBA. Od 2012 r. pracuje w Instytucie Projektowania Urbanistycznego WA PK (po przekształceniu od 1.10.2020 w Katedrze Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich), od roku 2020 na stanowisku adiunkta.

W roku 2019 doktoryzował się na macierzystej uczelni w oparciu o rozprawę „Rola zapomnianej struktury pofortyfikacyjnej w kształtowaniu przestrzennego rozwoju miasta”, dotyczącą związków miasta i fortyfikacji – na przykładzie dawnych twierdz austriackich: Krakowa, Puli i Trebinje. W ramach badań porusza kwestie rewitalizacji struktury urbanistycznej, rewitalizacji obszarów zabytkowych, oraz roli fortyfikacji nowożytnych w przestrzeni miasta.

Brał udział w projektach badawczych: „Model Przestrzennej Struktury Krakowa. Perspektywa planistyczna” (2017); opracowanie przez zespół architektów, urbanistów i inżynierów transportu z Politechniki Krakowskiej, wykonane na zlecenie Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, oraz „Modelowy pawilon w technologii modułowej dedykowany przestrzeni parkowej – koncepcja architektoniczna wraz z programem funkcjonalno-użytkowym” (2016); opracowanie przez laboratorium badawczo-rozwojowe budownictwa modułowego ModularLAB działające na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, dla Parku Reduta.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim na studiach I i II stopnia, w tym m.in. projektowanie architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, seminaria i wykłady. Uczestniczy również w realizacji dydaktycznego programu międzynarodowego Erasmus. Jest promotorem 9 prac dyplomowych inżynierskich oraz 2 prac dyplomowych magisterskich. Pełnił funkcję współorganizatora i prowadzącego międzynarodowych warsztatów studenckich (Erasmus IP, IP UPWARD, ECOWEEK, International Design Workshop between Huazhong University of Science and the Faculty of Architecture of Cracow University of Technology).

Posiada dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, przede wszystkim w pracy przy projektach obiektów użyteczności publicznej i nadzorach autorskich podczas ich realizacji. Wykonuje również ekspertyzy, badania, oraz dokumentację projektowo-wykonawczą prac konserwatorskich i restauratorskich przy zespołach zabytkowych fortyfikacji. W latach 2006-2009 koordynował prace międzynarodowego zespołu projektowego w skali urbanistycznej i architektonicznej – projekt Nowego Centrum Dzielnicy XIV Zugló w Budapeszcie.

Od 2009 roku kieruje własną pracownią projektową. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, jest czynnym członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Laureat VIII Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie (2000) – Studialna propozycja zagospodarowania obszaru Błoń – praca zespołowa, nagrodzona Grand Prix.

W 2019 r. sprawował opiekę nad pracą, która odniosła sukces naukowy, komercyjny i medialny – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Architektoniczno-Krajobrazowym „Drugie Życie Fortu”, organizowanym przez Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie i gminę Zielonki, skierowanym do pracowników naukowych i studentów z dziedziny architektury i architektury krajobrazu uczelni europejskich – przedmiotem konkursu była rewitalizacja fortu 45 „Marszowiec” Twierdzy Kraków wraz z otoczeniem krajobrazowym.

Był członkiem Rady Wydziału (z wyboru). Działał w zespole Pełnomocnika Dziekana ds. Współpracy z Samorządem i Otoczeniem Gospodarczym w Kraju i  Zagranicą. Obecnie pełni funkcję sekretarza Wydziałowej Komisji ds. Przewodów Doktorskich w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego – K3.

Zajmuje się upowszechnianiem i popularyzacją wiedzy, m.in. w ramach spotkań naukowych Komisji Architektury i Urbanistyki PAN w Krakowie. Od 2013 roku jest członkiem Austriackiego Towarzystwa Badań Fortyfikacji (Österreichische Gesellschaft für Festungsforschung) z siedzibą w Wiedniu. Od 2020 roku jest członkiem Komisji do spraw Zabytków Techniki i Inżynierii przy MWKZ w Krakowie.