dr inż. arch. Monika Strzelecka-Seredyńska

dr inż. arch. Monika Strzelecka-Seredyńska

Urodziła się w Krakowie.  Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (praca dyplomowa pt. Centrum sportowo-rekreacyjne z krytym stokiem narciarskim, promotor:  dr hab. inż. arch. Zbigniew Radziewanowski, prof. PK).

Pracę doktorską pt. Kształtowanie środowiska życia osób starszych we współczesnym mieście. Wybrane zagadnienia (promotor dr hab. inż. arch. Anna Agata Kantarek, prof. PK ) obroniła w 2020 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej uzyskując stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie: architektura i urbanistyka, w specjalności teoria i projektowanie urbanistyczno-architektoniczne. Dysertacja doktorska uzyskała wyróżnienie nadane przez   Radę Naukową Wydziału Architektury PK.

Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę zawodową. Uczestniczyła w opracowywaniu projektów koncepcyjnych, budowlanych i wykonawczych w pracowniach architektonicznych w Krakowie i za granicą. Tematyka prac projektowych obejmowała obiekty użyteczności publicznej, budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i  wielorodzinne, w tym budynki realizowane w programie budownictwa społecznego.

W 2011 roku podjęła pracę  na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego.

Uzyskała certyfikat  Studium Pedagogicznego dla Nauczycieli Akademickich  potwierdzający przygotowanie  do pracy dydaktycznej w szkole wyższej (2015).

Od 2014 jest zatrudniona na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie jest pracownikiem Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich.

Zainteresowania autorskie koncentrują się na zagadnieniach związanych z kształtowaniem zabudowy mieszkaniowej oraz przestrzeni miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem możliwości realizacji idei miasta uniwersalnego i przyjaznego osobom starszym.

Problematyka ta prezentowana była wydawnictwach naukowych. Badania dotyczące kształtowania środowiska życia osób starszych we współczesnym mieście przedstawione zostały  szerzej  w pracy doktorskiej.

Jest autorką kilkunastu  publikacji, które ukazały się w formie monografii, a także jako artykuły w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Uczestniczyła w debatach eksperckich oraz w licznych konferencjach naukowych i seminariach dotyczących problematyki projektowania architektoniczno-urbanistycznego.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z  projektowania wstępnego oraz projektowania wielorodzinnych zespołów mieszkaniowych w ramach studiów I i II stopnia na kierunku Architektura, a także z  morfologii urbanistycznej na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Uczestniczyła w prowadzeniu warsztatów projektowych w ramach studiów doktoranckich.

Od roku 2014 jest Członkiem Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej WA PK. Bierze również udział w organizowaniu konferencji naukowych, seminariów, warsztatów oraz wystaw i konkursów studenckich.

Jest członkiem Sekcji Morfologii Urbanistycznej Komisji Urbanistyki i Architektury Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk.