dr inż. arch. Wojciech Wicher, prof. PK

Urodzony w Krakowie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom magisterski uzyskał w 1986 r. Ukończył Podyplomowe Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej, dyplom uzyskał w 1994 r. Pracę doktorską Studia nad typologią ulic jako element analizy urbanistycznej. Wybrane zagadnienia na przykładzie Krakowa obronił w 2000 r. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej od 1987 r. (Instytut Projektowania Urbanistycznego, aktualnie: Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A9). Od 2019 roku zajmuje się przede wszystkim działalnością dydaktyczną

Uczestnik międzynarodowych programów naukowych i dydaktycznych, m.in. z takimi uczelniami jak: Escuela Technica Superior de Arquitectura de Madrid, Politecnico di Torino w ramach programu Tempus (Kraków, Madryt, Turyn, 1996-1998) oraz: Fachhohschule Frankfurt am Main, Fachhohschule Berlin, Hogeschol van Amsterdam, Technishe Universiteit Delft, Københavns Tekniske Skole w ramach programu „Exploring The Public City” (Amsterdam, Kraków, Berlin, Alicante, Delft, Kopenhaga, 2005-2010, koordynator lokalny), „UPWARD – Urban Project and Responsible Design” (Turyn, 2011-2013, koordynator lokalny) oraz „Foro Estrategico Orihuela 2030” (Orihuela / Alicante, 2014), 4th Polish-Chinese Workshop (Huazhong University of Science, Politechnika Krakowska, Kraków 2019), a także krajowych warsztatów projektowych OSSA: „Przedmieścia w centrum” (2004), „Faktura miasta” (2008).

W latach 2000-2006 redaktor naukowy i autor koncepcji edytorskich czterech kolejnych wydań publikacji Międzynarodowych Konferencji Naukowych Instytutu Projektowania Urbanistycznego: „Public Space of Contemporary City”, „City within the City”, „Public Spaces for Movement in the City”, „Mieszkanie, dom, środowisko mieszkaniowe”. Dwukrotnie w latach 2001-2004 i 2009-2012 Członek Rady Wydziału Architektury PK, od 2008 roku Członek Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kształcenia PK. W latach 2019-2020 Członek Komisji Dziekańskiej ds. Jakości Kształcenie i Akredytacji Studiów WA PK.

Zainteresowania naukowe i projektowe:

analiza urbanistyczna, kompozycja urbanistyczna, konserwacja zabytków architektury.

Publikacje autora dostępne m.in.:

Osiągnięcia dydaktyczne

W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z projektowania na I i II stopniu studiów oraz projektowania dyplomowe. Łącznie prowadził 93 prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie (promotor 16 i współpromotor 9 dyplomów inżynierskich, promotor 8 i współpromotor 60 dyplomów magisterskich).

Opiekun naukowy studenckich prac konkursowych, m.in. pracy studenta Damiana Szyjki „Drone technology as a factor shaping cities in future” wyróżnionej awansem do grupy pięciu finalistów międzynarodowego konkursu „Norman Foster Scolarship” 2014 r. oraz współpromotor wyróżnianych projektów dyplomowych magisterskich:

2015 – wyróżnienie SARP O/Kraków i finał konkursu o nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego za pracę dyplomową „Koncepcja urbanistyczna rewitalizacji Twierdzy Modlin z koncepcja architektoniczną Instytutu III Tysiąclecia”, autorzy: Michał Jania, Filip Jucha, promotor: prof. dr hab. inż. arch. J.Gyurkovich, współpromotor dr inż. arch. W.Wicher

2008 – wyróżnienie SARP O/Kraków i finał konkursu o nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego za pracę dyplomową „Rewitalizacja zachodniego brzegu miasta Kadyks. Centrum tańca i muzyki flamenco”, autorka: Gaja Bieniasz, promotor: prof. dr hab. inż. arch. J.Gyurkovich, współpromotorzy: arch. A.Campo Baeza, dr inż. arch. W.Wicher

Praktyka projektowa

Nieprzerwanie od 1988 roku realizuje własną praktykę projektową w zakresie projektów studialnych i koncepcyjnych urbanistycznych, architektonicznych (w tym o charakterze konserwatorskim) oraz w zakresie architektury wnętrz i projektowania mebli. Autor opinii, ekspertyz architektonicznych i analiz urbanistycznych. Prowadzi nadzory i zastępstwa inwestorskie nad realizacjami projektów. Współpraca projektowa z innymi zespołami projektowymi.

Autor opracowań studialnych i projektowych dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, m.in.: dla Urzędu Miasta w Trzebini, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie.

Współpraca organizacyjna (Sekretarz organizacyjny, Sędzia Referent) w ramach konkursów architektonicznych, także uczestnik wielu konkursów urbanistycznych.

Nagrody:

2010: I nagroda – Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na projekt rewitalizacji Placu Litewskiego w Lublinie (w zespole W.Wicher, SAO Inwestments)

2010: I nagroda – Konkurs na koncepcję urbanistyczną ulicy Akademickiej jako przestrzeni pieszej w Gliwicach (w zespole: W.Wicher, A.Wójcik (Matusik), E.Szymczyk, E.Zając)

2009: III nagroda – XI Triennale Architektury, 50 wieżowców dla Krakowa, Konkurs główny

(w zespole W.Wicher z grupą Izm7 – studenci WA PK)

2005: I nagroda – Walter Kolb Urban Design Award – Konkurs na przebudowę centrum Frankfurtu nad Menem (w zespole: W.Wicher, M.Górski, M.Obarzanowski, K.Raczak – studenci WA PK)

1993: I nagroda – III Międzynarodowe Biennale Architektury, Konkurs główny (w zespole: W.Wicher, J.Larkins, H.McCartha, M.Proffit – studenci University of Tennessee)