KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH A9



XVI

MIĘDZYNARODOWA  KONFERENCJA NAUKOWA

ORGANIZATORZY:

KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

SEKCJA URBANISTYKI KOMITETU ARCHITEKTURY I URBANISTYKI

POLSKIEJ AKADEMII NAUK

WORLD INSTITUTE FOR ENGINEERING AND TECHNOLOGY EDUCATION

ISUF POLAND INTERNATIONAL SEMINAR ON URBAN FORM. POLISH NETWORK

 

URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY

 

Komunikat 1
PL
EN

Komunikat 2
PL
EN

Formularz zgłoszeniowy
PL
EN

Program konferencji

Ogólne zasady
PL
EN

KONFERENCJA 25.03.2021 - link do wydarzenia

Topic: Urban Composition of Resilient City - Student / PhD Candidate Session

Time: Mar 25, 2021 14:00 Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna

https://us02web.zoom.us/j/86067872872?pwd=enRQZktTSE9EM040SENOSXBpWXdKUT09

Meeting ID: 860 6787 2872

Passcode: 122448

KONFERENCJA 26.03.2021 - link do wydarzenia

Topic: Urban Composition of Resilient City

Time: Mar 26, 2021 09:30 Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna

https://us02web.zoom.us/j/86517972981?pwd=OXlRS2ovQmhjaURGeFJVVTZDSUk5dz09

Meeting ID: 865 1797 2981

Passcode: 244812




KOMUNIKAT I

 

Miasto jest naturalnym środowiskiem życia współczesnego człowieka – z tym przekonaniem rozpoczęliśmy w 2004 roku cykl międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych miastu:

 

 

CITY WITHIN THE CITY

Kraków 14-15.05.2004

 

PUBLIC SPACE OF CONTEMPORARY CITY

Kraków 17-18.11.2005     

 

LIVING IN THE CITY

Kraków 25-26.05.2007 

 

THE HEART OF THE CITY

Kraków 26-27.10.2008

 

PUBLIC SPACE IN THE HOUSING ENVIRONMENT WITHIN THE CITY

Kraków 08-09.10.2010

 

FUTURE OF THE CITY – CITY OF THE FUTURE

Kraków 20-21.04.2012

 

FUTURE OF THE CITIES – CITIES OF THE FUTURE                             

Kraków 23-24.05.2014

 

11 CTV BACK TO THE SENSE OF THE CITY

Kraków 06-08.07.2016

(Kongres CTV zorganizowany w 2016 r. był wspólnie przez Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Center of Land Policy & Valuation ETSAB Universitat Politecnica de Catalunya w Barcelonie) 

            Zbliża się kolejna międzynarodowa konferencja poświęcona problemom współczesnego miasta, organizowana zgodnie z wieloletnią tradycją przez kadrę akademicką i naukową, wywodzącą się z dawnego Instytutu Projektowania Urbanistycznego, tworzącą obecnie Katedrę Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich. Konferencja pod nazwą URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY planowana jest w dniach 25-26 marca 2021 roku, jako wydarzenie on-line. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w tej Konferencji wszystkich zainteresowanych problematyką współczesnego miasta.

            Chcemy kontynuować tę naukową refleksję. Nieco ponad cztery lata, jakie minęły od poprzedniego spotkania to z pewnością krótki czas, gdy rozważa się wizje przyszłości. A jednak był to okres, w którym spotęgowała się ilość pytań o przyszłość nie tylko miast ale i szerzej – budowanego przez nas świata, a dyskusja nad sensem procesów globalizacyjnych nabrała dynamiki. Jasno mówimy o perspektywie kryzysu. 

Współczesne utopijne wizje miast przyszłości i zasad kształtowania miejskiego środowiska życia są próbą odpowiedzi na taką właśnie sytuację kryzysu.  Rozwój cywilizacyjny odbywa się wobec dynamicznych przeobrażeń środowiska, w którym żyjemy – zmiany klimatyczne, podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach, wyczerpywanie się zasobów naturalnych surowców energetycznych, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii i systemów produkcji i dystrybucji żywności dla przyszłych mieszkańców miast. Niebywały rozrost miast obrazują dane - w 2007 roku liczba ludności miast przekroczyła 50% globalnej populacji, tj. 3,3 mld, w 2020 roku liczba ludności osiągnęła niemal 8,0 mld, a prognozy przewidują, że do 2030 roku liczba ludności miast osiągnie 5 mld, a w 2050 – z  9,0 mld globalnej liczby ludności 70% – czyli 6,3 mld będzie zamieszkiwało w miastach. Z końcem 21 wieku Błękitną Planetę będzie zamieszkiwało 11,0 mld mieszkańców.

W jakim stopniu wizje mają już dzisiaj wpływ na kształtowanie miast i jakie mogą mieć w najbliższej przewidywalnej przyszłości? I czy myślenie o przyszłości to jedynie wymiar wizji możliwej szczęśliwości, czy także pytanie o to jak rozwiązywać istniejące konflikty w długofalowej perspektywie?

 MIASTO ODPORNE - RESILIENT CITY

          Jak współczesne miasta mają sobie radzić z problemami, takimi jak gwałtowny wzrost populacji miejskich, zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, pogarszający się lawinowo stan środowiska poprzez zanieczyszczenie powietrza i wód, przyrost odpadów, problemy gospodarcze, epidemie czy też niepokoje społeczne?

          Koncepcja rezyliencji miasta, wywodząca się z 70-tych lat XX wieku zwraca uwagę na konieczność traktowania miasta jako spójnego systemu, w którym wszyscy interesariusze - lokalne władze, przedsiębiorcy i mieszkańcy są skłonni do współdziałania dla mądrego zarządzania miastem, zapewniającego nie tylko optymalne warunki dla zrównoważonego rozwoju, ale też zdolność do radzenia sobie z różnorodnymi kryzysami współczesnej cywilizacji.

           Jaki wpływ na fizyczną formę miasta i zasady przestrzennego rozwoju miejskich struktur ma ta idea?

Jako główne tematy do dyskusji w ramach rozważań nad miastem odpornym chcielibyśmy zaproponować następujące zagadnienia:

  • Rola kompozycji urbanistycznej w kreacji miast na przestrzeni dziejów
  • Czytelność układów urbanistycznych jako nośnik ponadczasowego porządku struktur miejskich
  • Kompozycja, a morfologia urbanistyczna
  • Odbudowa miast zniszczonych
  • Rola skomponowanych sekwencji wnętrz urbanistycznych w przeciwdziałaniu katastrofom naturalnym i spowodowanym przez człowieka
  • Zrównoważony rozwój miast i metropolii – czy kompozycja urbanistyczna jest wciąż potrzebna?
  • Odporność urbanistyczna i jej związki z kontynuacją i komplementarnością przestrzeni publicznych
  • Miasta dostępne piechotą- miasta odporne?
  • Odporne policentryczne metropolie
  • Miasto i metropolia „smart” – czy także „resilient”
  • Zintegrowane projektowanie urbanistyczne
  • Kształtowanie kompozycji urbanistycznej- instrumenty prawne i polityki miejskie
  • Edukacja urbanistyczna i planistyczna

 XVI Międzynarodowa  Konferencja Naukowa URBAN COMPOSITION OF RESILIENT CITY w szczególny sposób poświęcona będzie Panu Profesorowi Jackowi Gyurkovichowi – architektowi i urbaniście, wychowawcy wielu pokoleń architektów twórców i naukowców, człowiekowi o ogromnej pasji twórczej i znaczącym dorobku realizacyjnym – z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej i naukowej.  

Pan Profesor jest współtwórcą dzisiejszej pozycji Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej, członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, byłym dyrektorem Instytutu Projektowania Urbanistycznego i wieloletnim Kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej, a także Dziekanem Wydziału Architektury w kadencjach 2012-2016 oraz 2016-2020, twórcą szeregu dzieł architektury sakralnej. Jest naszym Nauczycielem i Mistrzem.

W roku 2021 rozpoczynamy także czwarte ćwierćwiecze istnienia Politechniki Krakowskiej i Wydziału Architektury - kształcących kadry dla lokalnej i globalnej gospodarki. XVI Międzynarodowa  Konferencja Naukowa organizowana przez Katedrę Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich jest symbolicznie dedykowana Jubilatowi i Jego Uczelni. Chcemy wspólnie z Państwem potwierdzić, że nadal, razem poszukujemy prawdy i dla dobra kolejnych pokoleń dbamy o rozwój powierzonej nam dyscypliny wiedzy - Architektury i Urbanistyki.

Kinga Racoń-Leja
Mateusz Gyurkovich
Anna Agata Kantarek
   
Kuratorzy Konferencji                                                                   Przewodnicząca Sekcji Urbanistyki KAiU PAN


Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A-9

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej



ul. Podchorążych 1,
30-084 Kraków
tel. 12 628-24-30


mail: a-9@pk.edu.pl




Kontakt:
Tomasz Ostachowicz © 2020
e-mail: tostachowicz@pk.edu.pl
tel: 12 628 24 30