KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH A9

29th International Seminar on Urban Form, Lodz-Krakow,

Poland, 6-11 September 2022.

W dniach 6-11 września 2022 roku w Łodzi i Krakowie odbyła się 29. Konferencja International Seminar on Urban Form (ISUF 2022), którego gospodarzami byli Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Krakowska.

Głównymi organizatorami konferencji byli:

Prof. dr hab. inż. arch. Anna Agata Kantarek (Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich, Wydział Architektury, Politechnika Krakowska),

Dr hab. inż arch. Małgorzata Hanzl, prof. PŁ (Instytut Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechnika Łódzka),

Dr Tomasz Figlus (Zespół Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego, Katedra Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Łódzki)

Dr Łukasz Musiaka (Zespół Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego, Katedra Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Łódzki).

Ten cykl międzynarodowych konferencji naukowych poświęcony jest badaniom z zakresu morfologii urbanistycznej. Gromadzi głównie architektów i geografów zainteresowanych formą urbanistyczną.

Wiodącym tematem konferencji była rewitalizacja - "Urban Redevelopment and Revitalisation. A multidisciplinary perspective", a uczestnikom zaproponowano następujące tematy szczegółowe:

• classical and innovative theoretical concepts of the redevelopment and revitalisation of spatial structures; the discussion of terminology (renewal, regeneration, reconstruction, restoration, decomposition, restructuring, etc.)

• methods of research of the transformation processes of settlement spatial structures (based on: Conzenian and Muratorian schools of urban morphology, Space Syntax etc.) and their application

• decision-making factors and political, legal and administrative conditions for redevelopment and renewal of the urban tissue

• social and cultural determinants of spatial redevelopment and regeneration (including social participation and conflicts, structural changes, cultural diversity, quality of life, etc.)

• economical, functional and infrastructural changes and their impact on the renewal processes (from global to local scale), including the spatial transformations of post-industrial cities

• directions of change in the historic urban structures (problems of preserving, protecting and various forms of use; the different approaches to the revitalisation of historical city centers and suburbs, issues of sustainability and resilience of urban structures)

• practical architectural and urban solutions; planning and design of the public and open space using selected examples and comparative approaches.

Tegoroczna konferencja była szczególna ze względu na sytuację polityczną w skali globalnej. Dwie poprzednie konferencje (Salt Lake City 2020, Glasgow 2021) zostały przeprowadzone online. Trzyletnia przerwa w spotkaniach środowiska naukowego sprzyjała rozważeniu organizacji konferencji na żywo, mimo sytuacji dodatkowo skomplikowanej przez wojnę na Ukrainie.

Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie konferencji w formule hybrydowej, która przewidywała spotkania na żywo w Łodzi i Krakowie oraz nocne sesje online. Sesje plenarne były transmitowane, natomiast sesje równoległe (dzienne i nocne) były nagrywane w celu późniejszego udostępnienia.

Do wygłoszenia wykładów key note zaproszono czterech prelegentów:

• Micheal Mehaffy (Fundacja Sustasis, Portland, USA), "The New Urban Agenda in Urban Redevelopment: The Central Role of Public Space Networks",

• Michael Barke (Northumbria University, Newcastle upon Tyne, UK), “Morphogenesis and urban change in Newcastle upon Tyne, UK: Context and Process",

• Prof. Ivor Samuels (Urban Morphology Research Group University of Birmingham, UK), "Coding for Diversity. Learning from Poland ... and Serbia?",

• Prof. Zbigniew Zuziak (Rzeszow University of Technology, Poland), “Urban form and the ethics of revitalization. Design strategies”.

W ramach sesji plenarnych wygłoszono 25 wykładów, natomiast w ramach sesji równoległych 82 prezentacje na żywo i 190 wirtualnych.

Konferencja zgromadziła 322 uczestników z 36 krajów (100. z Chin, 47. z Polski, 2. z Włoch, 22. z Wielkiej Brytanii, 11. z Hiszpanii, po 9. z Brazylii i Stanów Zjednoczonych, po 8. z Portugalii i Turcji, 7. z Francji, po 5. z Chile, Indii i Korei, po 4. z Australii, Austrii, Kanady, Holandia, Rosji i Serbii, po 3. z Czech, Hong Kongu, Iranu, Litwy i Szwecji, po 2. z Cypru, Grecji, Węgier, Japonii i Norwegii, oraz po 1. z Bułgarii, Ekwadoru, Niemiec, Irlandii, Mongolii, Maroka i Singapuru).

W ramach sesji plenarnych zorganizowano dyskusje dotyczące problemom rewitalizacji Łodzi i Krakowa.

W Roud Table Łódź („Teoria i praktyka rewitalizacji”) wystąpili prof. Piotr Lorens, prof. Krystyna Solarek, prof. Artur Zaguła, prof. Małgorzata Hanzl, dr Sylwia Krzysztofik oraz arch. Jakub Krzysztofik.

Sesja Roud Table Kraków poświęcona była relacjom rewitalizacji i formy urbanistycznej. Wzięli w niej udział prof. Maciej Motak, arch. Leszek Jasiński, prof. Mateusz Gyurkovich, prof. Grażyna Schneider-Skalska, prof. Kinga Racoń-Leja oraz prof. Zbigniew Myczkowski.

Jedną z sesji plenarnych poświęcono pamięci prof. Jeremy’ego Whitehanda, jednego z założycieli ISUF i i głównego kontynuatora dzieła M. R. G. Conzena.

Kolejna sesja plenarna prowadzona przez prof. Michaela Mehaffy’ego i poświęcona spuściźnie zmarłego w marcu tego roku Christophera Alexandra zatytułowana była Environmental Structure Research Group: Christopher Alexander's challenge for implementation.

Spotkanie konferencyjne zakończyła sesja podsumowująca prowadzona przez prezydenta ISUF prof. Vitora Oliveirę (Un. do Porto, Portugal).

Konferencji towarzyszyły spacery studialne w Łodzi i w Krakowie.

Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A-9

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej