KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH A9

Międzynarodowe warsztaty urbanistyczne w Krakowie w dniach 26.03.-31.03.2023

W warsztatach wezmą udział znane następujące uczelnie europejskie: TU Drezno, ENSA Strasbourg, CTU Prague i VGTU Wilno. Program realizowany jest od 2004 roku, od tego czasu systematycznie spotykamy się w miastach europejskich, m.in. w Dreźnie, Rotterdamie, Krakowie, Strasbourgu, Magdeburgu, Pradze i wielu innych. Program ma przełożenie na wspólne działania naukowe i dydaktyczne. Przyczynia się do promocji Uczelni, korzystało z niego wielu nauczycieli akademickich i wiele roczników kierunków architektura i architektura krajobrazu.

Koordynatorem działań są: dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK i dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc, a z architektury krajobrazu dr inż. arch. Przemysław Kowalski; w ramach Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich i Katedry Architektury Krajobrazu WAPK.

Warsztaty organizowane są przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa – podejmują temat „Nowego Miasta” i próbę odniesienia się do złożonej problematyki przełożenia uchwalanego MPZP na przestrzeń urbanistyczną. Spodziewamy się publikacji prasowych po zakończeniu warsztatów.
Planowane przez nas działania wymagają wsparcia w kilku zakresach. Dotychczasowa praktyka pokazała, ze organizujące instytucje fundują pobyt studentów zagranicznych. W ostatnim roku w Pradze i Strasburgu przez tydzień nocowało prawie 30 studentów z PK. Na chwilę obecną, z przyczyn niezależnych od nas, mamy problem z uruchomieniem funduszy zewnętrznych. Tymczasem wypada nam zapewnić noclegi niewielkiej grupie przyjeżdżającej ze Strasburga.

Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A-9

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej