KATEDRA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY STRUKTUR MIEJSKICH A9



AKTUALNOŚCI




Efektywny energetycznie modułowy budynek. PLGBC nagrodziło zespół z Politechniki Krakowskiej 

 

Konsorcjum DMD-M, w skład którego wchodzą DMDmodular p.s.a. (lider konsorcjum) oraz Politechnika Krakowska, zostało uhonorowane nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council) za realizowany projekt pn. „Efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach”. Konsorcjum doceniono w kategorii Zrównoważony produkt roku. Gala Green Building Awards 2023, podczas której wręczono nagrody, odbyła się 5 października w Warszawie.

 

Budynek powstający w Mysłowicach jest efektem prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych przez konsorcjum DMD-M (Dostępny Moduł Mieszkalny), powołane w 2021 r. przez firmy DMDmodular i Lightoffo oraz Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki. Grupa badawcza działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, a finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

 

Nadzór nad przebiegiem prac w pierwszym i drugim etapie sprawowała dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK (Wydział Architektury PK), zaś w trzecim – dr inż. arch. Anna Porębska (WA PK). W realizację zaangażował się szeroki zespół projektowy z udziałem pracowników Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: dr. inż. arch. Bartłomieja Homińskiego, dr. inż. arch. Bartosza Dendury, dr. inż. arch. Filipa Suchonia, dr. inż. arch. Krzysztofa Barnasia, dr. inż. arch. Olgi Kani oraz prof. Pawła Ocłonia, dr. hab. inż. Michała Zieliny, prof. PK, dr inż. Marzeny Nowak-Ocłoń, dr inż. Izabeli Godyń, dr. inż. Krzysztofa Muszyńskiego, mgr. inż. Grzegorza Ojczyka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, a także prof. Elżbiety Radziszewskiej-Zieliny, dr. inż. Grzegorza Śladowskiego i dr. inż. Bartłomieja Szewczyka z Wydziału Inżynierii Lądowej.

 

Wielorodzinny kilkukondygnacyjny obiekt w Mysłowicach przy ul. Karola Miarki zaplanowany jest na 27 mieszkań o powierzchni od 45 m kw. do ponad 60 m kw. Konstrukcja nośna została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowano 56 modułów stanowiących ponad 90 proc. kubatury całego budynku. Gotowe, w pełni wykończone i wyposażone moduły przywożone są z fabryki na plac budowy, gdzie odbywa się montaż w jedną całość. Technologia DMD-M wykorzystuje w dużym stopniu surowce wtórne i zmierza do maksymalnego zredukowania emisji CO₂ podczas wytwarzania materiałów budowlanych. Realizacja projektu obniży ślad węglowy w trakcie całego cyklu życia budynku.

 

W budynku zaplanowano szereg nowoczesnych, zrównoważonych technologii, które wpływać będą zarówno na komfort użytkowania, jak i na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Możliwe będzie m.in. pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. Efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na zużywanie jej na potrzeby techniczne i nawadnianie zielonego otoczenia budynku.

 

W trakcie gali Green Building Summit nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego za projekt „Efektywny energetycznie modułowy budynek wielorodzinny w Mysłowicach” odebrała dr inż. arch. Ewelina Woźniak-Szpakiewicz z WA PK, prezes DMDmodular p.s.a wraz z przedstawicielami NCBR. Twórcy rozwiązania wierzą, że pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego, działających w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego.

 

Warto dodać, że podczas gali Green Building Summit doceniono także dwa inne projekty, których autorami są pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Podwójny laur: nagrodę za najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego i wyróżnienie za najlepsze zrównoważone wnętrze dla realizacji budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni odebrali jego projektanci: dr inż. arch. Marcin Gierbienis i dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł. Natomiast wyróżnienie za najlepszą ekologiczną modernizację odebrał dr inż. arch. Bartosz Dendura.

 

  



Katedra Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich A-9

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej



ul. Podchorążych 1,
30-084 Kraków
tel. 12 628-24-30


mail: a-9@pk.edu.pl




Kontakt:
Tomasz Ostachowicz © 2020
e-mail: tostachowicz@pk.edu.pl
tel: 12 628 24 30