prof. dr hab. inż. arch . Mateusz Gyurkovich

prof. dr hab. inż. arch Mateusz Gyurkovich

Urodził się w Krakowie, gdzie w 1994 roku ukończył V LO. Studia w Wydziale Architektury PK i w University of Tennessee w Knoxville (USA). W listopadzie 2000 r. ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka i uzyskał dyplom WA PK z wyróżnieniem i akredytacją RIBA. Od 2001 r. pracuje w Instytucie Projektowania Urbanistycznego WA PK, (po przekształceniu od 1.10.2020 w Katedrze Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich). Dysertację doktorską obronił z wyróżnieniem na WA PK w 2005 r. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie architektura i urbanistyka oraz specjalności teoria i projektowanie urbanistyczno-architektoniczne uzyskał w kwietniu 2014 r (WA PK). W wyniku postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie dorobku naukowego, dydaktycznego, twórczego i organizacyjnego oraz wskazanego osiągnięcia – monografii naukowej „Polskie przestrzenie kultury- wybrane zagadnienia” (Wyd. PK, 2019), Prezydent RP Andrzej Duda, decyzją z dnia 11.05.2020 przyznał mu tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

W kręgu naukowych zainteresowań prof. dr. hab. inż. arch. Mateusza Gyurkovicha znajdują się zagadnienia współczesnego kształtowania zespołów urbanistycznych. Główne nurty badawcze dotyczą: przestrzeni kultury i ich roli w kompozycji urbanistycznej i rewitalizacji zdegradowanych obszarów śródmiejskich oraz kreacji współczesnych przestrzeni publicznych w miastach; wielorodzinnej architektury mieszkaniowej w kontekście współczesnych kreacji lub zaniku miejskich przestrzeni publicznych; współczesnych zjawisk urbanizacyjnych- metropolizacji i eksurbanizacji. Trzeci nurt związany jest przede wszystkim z udziałem, a następnie kierowaniem międzynarodowymi projektami badawczymi– przede wszystkim w Universitat Politecnica de Catalunya i w Politechnice Krakowskiej.  Od 2008 roku prof. dr. hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich ściśle współpracuje z Centre de Política de Sòl i Valoracions, Departament de Construccions Arquitectòniques I, Escuela Tecnica Superior de Arquitectura de Barcelona UPC w Hiszpanii. W latach 2010-2015 uczestniczył jako ekspert w realizacji dwóch międzynarodowych projektów badawczych, prowadzonych przez tę instytucję. Wspólnie z hiszpańskimi naukowcami prowadzi liczne badania związane z przekształceniami struktur urbanistycznych. W latach 2016-2017 prof. Mateusz Gyurkovich kierował międzynarodowym, interdyscyplinarnym zespołem badawczym, opracowującym dla Biura Planowania Przestrzennego UM Krakowa dwuetapowy projekt badawczo-rozwojowy pt.: „Model przestrzennej struktury Krakowa- perspektywa planistyczna”. Uczestniczy w licznych projektach badawczych i badawczo-rozwojowych, a także dydaktycznych prowadzonych w WA PK (np. projekt POWER).

Wyniki badań prof. dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich publikuje w kraju i za granicą, zarówno w czasopismach naukowych, jak i monografiach. Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym 3 autorskich monografii. Ponadto był redaktorem naukowym (i współautorem) kilkunastu monografii w języku angielskim  m.in.: cyklu „Future of the Cities- Cities of the Future” (Wyd. PK, 2014); “ Hybrid urban structures” (Wyd. PK, 2016), czy „Back to the Sense of the City” (CPSV UPC, Barcelona, 2016). Był recenzentem wydawniczym 3 książek naukowych, które ukazały się w wydawnictwach naukowych w kraju, a także ponad 30 rozdziałów w wieloautorskich monografiach naukowych wydanych w latach 2014-2017 w Wydawnictwie PK. Ponadto recenzował kilkadziesiąt artykułów dla czasopism naukowych takich jak: ACE- Architectura, Ciudad y EntornoTechnical TransactionsArchivoltaArchitectusJournal of Urban EthnologyPaństwo i Społeczeństwo oraz World Transactions on Engineering and Technology Education.

Prof. Mateusz Gyurkovich jest promotorem 3 ukończonych przewodów doktorskich w Wydziale Architektury Politechniki Krakowskich (w tym 2 nagrodzonych) oraz promotorem lub opiekunem naukowym kilku kolejnych doktorantów. Od 2014 r. recenzował wiele rozpraw doktorskich w uczelniach w Polsce i Hiszpanii, uczestniczył też w jako recenzent, sekretarz lub członek komisji w przewodach habilitacyjnych w Politechnikach: Gdańskiej, Krakowskiej i Wrocławskiej.

Prof. dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach naukowych w kraju i za granicą, m.in.: 6th Conference of the International Forum of Urbanism (Barcelona 2012); 2 Kongresie Konserwatorów Polskich (Kraków-Warszawa 2015); konferencjach Szkoły Naukowej Habitat we Wrocławiu (2011-2018); 11 CTV Congress w Krakowie (2016), WMCAUS w Pradze (2018), 13 CTV Congress w Barcelonie (2019). Był członkiem  rad naukowych licznych konferencji organizowanych przez Instytut Projektowania Urbanistycznego: FOTC-COTF (2012-2014) i Arch-Eco (2014-2020) w PK, a także międzynarodowych kongresów naukowych z cyklu CTV: Ciudad y Territorio Virtual / City and Virtual Territory (Kraków 2016; Mendoza, Argentyna- 2018; Barcelona 2019).

Prof. dr. hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich prowadził zajęcia w języku polskim i angielskim na I i II stopniu studiów kierunku architektura z przedmiotów projektowych i pomocniczych, a także wykłady i warsztaty na studiach III stopnia i podyplomowych. W latach 2005-2020 był promotorem i promotorem pomocniczym ponad 100 prac dyplomowych magisterskich , w tym ponad 20 w języku angielskim, oraz ponad 50 prac inżynierskich na kierunku architektura. Kilkanaście z nich było nominowanych do nagród, wyróżnionych lub nagrodzonych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyplomów. Był także promotorem i promotorem pomocniczym kilku prac dyplomowych na międzywydziałowym kierunku gospodarka przestrzenna (w latach 2018-2019). W latach 2014-2020 recenzował blisko 70 prac inżynierskich i magisterskich w WAPK.

Angażuje się w realizację dydaktycznych programów międzynarodowych w WA PK od 2001 roku (Erasmus, Tennessee, IP LOCUS). W latach 2011-2019 odbył liczne staże naukowo- dydaktyczne w :  Universitat Politecnica de Catalunya w Barcelonie, University of Applied Science we Frankfurcie nad Menem oraz Politecnico di Milano. W latach 2013-14 był wydziałowym koordynatorem w projekcie LLP Erasmus IP VALUABLE_RESIDE. Pełnił funkcję organizatora, prowadzącego oraz sędziego podczas międzynarodowych warsztatów studenckich: LOCUS (Girona 2008); Eco-Rehab (Barcelona 2011, Kraków 2012, Mediolan 2013); ECOWEEK (Kraków 2013) oraz OSSA (Kraków 2004, 2008). Z jego inicjatywy podpisano umowy o współpracy naukowo-dydaktycznej z 6 uczelniami w Hiszpanii, Rumunii i Szwecji. Włącza się w inne, prowadzone w IPU programy dydaktyczne o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym współpracę z samorządami i otoczeniem gospodarczym (Nowy Sącz, Tarnów, Koźmin Wielkopolski, firmy: Wiśniowski oraz Alu-Prof).

Aktywnie działa jako architekt, w latach 2000-2020 współpracował z biurami projektów w Krakowie, Nowym Jorku, Barcelonie i Pampelunie. Należy do organizacji zawodowych: SARP, TUP, SKZ. Od 2007 roku jest członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów (MPOIA). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu projektów konkursowych, koncepcyjnych, architektoniczno-budowlanych i wykonawczych, urbanistycznych oraz projektów modernizacji, adaptacji i rewaloryzacji obiektów i zespołów objętych ochroną konserwatorską. Projektuje witraże, wnętrza i meble.

Od 2016 roku prof. Mateusz Gyurkovich jest członkiem Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego Wydawnictw Naukowych przy Wydawnictwie PK; redaktorem naczelnym czasopisma naukowego PUA- Przestrzeń-Urbanistyka-Architektura (od 2017 roku); w latach 2019-2020 był zastępcą Dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego WA PK;  Członek Senatu Akademickiego Politechniki Krakowskiej na kadencję 2020-2024. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.